Inteligentná lavička

Dňa 25.09.2017 Univerzitná knižnica slávnostne predstavila prvú inteligentnú lavičku v žilinskom regióne. Rovnakým lavičkám sa momentálne môžu tešiť iba obyvatelia Bratislavy, Nitry, Košíc a Banskej Bystrice.

Okrem lavičky uviedla na svetlo sveta i novú knižnú búdku, ktorá je umiestnená presne oproti vchodu do budovy knižnice. Smart lavičku odhalila rektorka Žilinskej univerzity (UNIZA) Tatiana Čorejová a následne spolu s Jánom Lubjákom, zástupcom študentov a zároveň riaditeľom študentského rádia Rapeš, pokrstili nový prírastok Univerzitnej knižnice. Za účasti prorektorov, dekanov a zástupcov akademickej obce sa krstilo netradične, a to písmenkami zo starých skrípt a učebníc, ktoré už dokonali svoje poslanie a odovzdali informácie študentom.

Podľa Vladimíra Filipa z Oddelenia rozvoja a používateľskej podpory Univerzitnej knižnice ŽU, dokážu solárne panely, umiestnené v lavičke vyprodukovať asi 100 wattov elektrickej energie za hodinu. "Medzi technologické vychytávky patria: tepelne regulované sedenie, osvetlenie blízkeho okolia lavičky a zber dát, vrátane atmosférických podmienok, pomocou vstavaných senzorov. Wifi pripojenie dokážeme regulovať aj vzhľadom na počasie. Keďže v Žiline nemáme vždy slnečné počasie, dokážeme spotrebu energie znížiť. Keď máme slniečka menej, vieme svietivosť znížiť na minimum, alebo ju dokážeme úplne vypnúť. Lavička sa automaticky vypne aj v prípade silného dažďa, aby sa nemíňala energia," povedal Filip pre TASR.

Okrem iného, smart lavička ponúka „sediacim“ používateľom bezdrôtové, resp. USB nabíjanie ich mobilného zariadenia, samozrejme príjemne prostredie, no predovšetkým možnosť prečítať si zaujímavú literatúru.

Riaditeľka Univerzitnej knižnice UNIZA Alena Mičicová pre TASR doplnila, že inteligentná lavička je výsledkom stratupu malej inovatívnej firmy a UNIZA je prvou slovenskou univerzitou, ktorá ju umiestnila na svojej akademickej pôde. "Doniesli sme ju ako našu inovatívnu službu, pretože sme chceli oživiť vonkajší priestor knižnice. Malý pokus bola čitáreň pod stromom, v ktorej si naši čitatelia môžu zobrať časopisy, noviny a posedieť pri káve. Dnes sme predstavili aj prvú knižnú búdku v areáli UNIZA. Inteligentné lavičky sú v Košiciach, Bratislave, Nitre a aj na novej otvorenej autobusovej stanici v Banskej Bystrici," uviedla Mičicová.

Rektorka UNIZA Tatiana Čorejová zdôraznila, že univerzita stále vymýšľa novinky. "Chceli sme upriamiť pozornosť mladej generácie na knižnice. Možno sa nám zdá, že knižnica je historická, spojená s minulosťou a s knihou, ktorú chytíme do ruky. Ale knižnice aj tak zostávajú a majú svoj význam pri vzdelávaní a rozširovaní poznatkov našich študentov. Preto aj táto lavička, preto čítanie pod stromom. A aktivity Univerzitnej knižnice v prospech študentov, v prospech verejnosti, v prospech Žiliny," dodala rektorka UNIZA pre TASR.

Následne sa po slávnostnom krste upriamila pozornosť k novo-inštalovanej knižnej búdke, kreatívnemu projektu zamestnancov Univerzitnej knižnice UNIZA. V búdke môžete nájsť rôznorodú, voľnočasovú literatúru, ktorú sú môžete bezplatne vziať a prečítať. Búdka funguje na jednoducho princípe, a to: „Ak ťa zaujala kniha zober si ju a prečítaj, zdieľaj zo svojimi priateľmi, prípadne ju vráť späť, alebo prines inú zaujímavú.“

Písalí o nás:

Televízia Raj