Zmeny:

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI) začalo univerzitným knižniciam posielať záznamy, ktoré preradili z kategórie V-vedecké na O-odborné z dôvodu neuznania recenzovania publikácie.

Priebežne aktualizovaný zoznam preradených záznamov nájdete: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1_6PrDwJ4S23AvyWquI_MrRP_Mk6O1cOd/edit#gid=1683187547

Za recenzované sa neuznáva:

• ak je jeden z recenzentov z rovnakého pracoviska (na úrovni katedry) ako ktorýkoľvek z autorov, – Ak recenzent pôsobí na rovnakom pracovisku (katedre) ako ktorýkoľvek autor publikácie, do záznamu
    sa zapisuje, ale nie je vnútornou kontrolou považovaný za recenzenta,
  • za recenzenta sa nepovažuje editor, zostavovateľ alebo iný autor tej istej publikácie vrátane autorov
    iných analytických častí z knižnej publikácie,
  • ak samotný recenzent zborníka je zároveň aj autor niektorého príspevku.

Recenzovanosť publikácie musí byť preukázateľná v kategórii V1, V2, V3, P1 a P2.

Členovia vedeckej/redakčnej rady (komisie, výboru a pod.) môžu byť totožní s recenzentami publikácie,
ak sú v publikácii zreteľne a jasne uvedení ako recenzenti danej publikácie, resp. je v publikácii uvedená
informácia, že publikáciu recenzovala vedecká/redakčná rada. // aktualizácia v metodike 2024.

K týmto kategóriám sa musí od 01.02.2024 prikladať do CREPČ2 link, alebo PDF článkov a všetkých relevantných strán zborníka/časopisu.

Vedecká monografia – čo treba dodržať a čomu sa vyvarovať

1. Môže mať najviac troch autorov.
  2. Musí mať dvoch recenzentov (musia byť z iných pracovísk ako je autor).
  3. Musí vyjsť v náklade najmenej 50 kusov.
  4. Nesmie v nej byť veta: Publikácia je určená širokej vedeckej komunite, študentom a pod.
  5. V úvode, predslove, doslove, závere termín publikácia, odborná publikácia, kniha nahradiť termínom vedecká monografia.
  6. Musí mať minimálne 3 AH, t.j. 60 normostrán.
  7. Musí byť napísaná len v jednom jazyku (napr. autor zo Slovenska napíše kapitolu po slovensky a autor z inej krajiny napíše kapitolu v inom jazyku – neuznané ako vedecká monografia, eviduje sa ako editovaná kniha).

Vedecké monografie sa evidujú ako celok – V1 aj v prípade, ak majú vyjadrenie autorstva po kapitolách.

Ďalej chceme upozorniť autorov, že automatické evidovanie publikačnej činnosti, ktorá vyšla vo vydavateľstve EDIS nie je možné, nakoľko Univerzitná knižnica UNIZA nemôže sama rozhodnúť o:

• percentuálnom podiele autorov,
  • vednej oblasti,
  • študijnom programe, do ktorého PČ má byť zaradená.

CVTI posiela knižniciam návrhy na úpravu percentuálneho podielu v záznamoch PČ, tieto návrhy ďalej knižnica e-mailom komunikuje priamo s autormi. Návrhy na úpravu je potrebné vyriešiť alebo sa k nim vyjadriť najneskôr do jedného mesiaca od zadania návrhu na úpravu v CVTI. Niektorí autori boli oslovení aj viackrát, no odpoveď od nich neprišla. Takéto záznamy bude riešiť CVTI pravdepodobne rovnomerným rozdelením % podielov. Záznamy s takto prerozdeleným autorským podielom už nie je možné ďalej upravovať.

O zmenách informuje CVTI v rámci metodík na webovej stránke: https://cms.crepc.sk/pokyny-crepc.aspx .

Veríme, že informovaním o týchto zmenách odstránime nejasnosti v evidencii PČ a znížime počty záznamov, ktorým CVTI zmenilo kategóriu, alebo percentuálny podiel.

Univerzitná knižnica UNIZA