Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovak flag  Súvisiaci obrázok| Ul. vysokoškolákov 24, Žilina, SLOVAKIA

Letné čítanie s Univerzitnou knižnicou UNIZA

Leto sa nezadržateľne blíži a my sme si pre vás na najbližšie mesiace pripravili prekvapenie a to rovno dvojnásobné.

Výsledky z nášho nedávneho prieskumu nám ukázali, že by ste sa radi dozvedeli viac zo zákulisia knižnice. Preto sme sa rozhodli, že vám predstavíme nie len našu prácu, ale všetci zamestnanci vám prezradia aj niečo málo o sebe.

K tomu vám ponúkame zoznam našich najobľúbenejších kníh, s ktorými sa môžete inšpirovať a spríjemniť si tak letné mesiace kvalitným čítaním.

Kto z nás vybral akú knihu a prečo je tento výber pre nás tak výnimočný, to vám prezradíme v priebehu leta, každý pondelok a stredu. Prvé odhalenie zamestnanca začína už 1. júla 2020! Tak nás nezabudni sledovať na webe a sociálnych sieťach, kde vám budeme postupne predstavovať prostredie našej Univerzitnej knižnice.

Janka Horúcková

Pracujem na Oddelení budovania fondov a mojou hlavnou úlohou je spracovanie periodických dokumentov.  To znamená, že všetky denníky, odborné časopisy ale aj populárno-náučné musia prejsť cez moje ruky. Najskôr sa evidujú v katalógu, kde si ich na našej web stránke viete vyhľadať a až potom putujú do študovne a slúžia už len vám – našim používateľom.

 

Knihy ma sprevádzajú po celý môj život a v každej časti mojej životnej etapy bola pre mňa obľúbená iná kniha. Rada však často relaxujem pri veľkých publikáciách zaujímavých miest našej krajiny, preto som vybrala do ponuky odporúčaných kníh Čarovné hrady a zámky Slovenska. V takýchto knižkách vždy nájdem pekné miesto na zaujímavý výlet či krátku dovolenku, ktorá pre väčšinu z nás bude počas tohto leta vďaka pandémii na Slovensku.

Mgr. Mariana Barbořáková

Chýba Vám kniha v našej knižnici? Neváhajte ma kontaktovať! Mojou pracovnou náplňou je výber literatúry na základe požiadaviek čitateľov, katedier a odbornej verejnosti. Ostro sledujem vydavateľstvá a snažím sa zabezpečiť všetky relevantné novinky do knižnice. Požadovanú literatúru potom komunikujem s dodávateľmi a objednávam. Po obdržaní objednaných titulov ich zaevidujem v našom knižničnom systéme Dawinci a posúvam ich na podrobnejší popis svojej kolegynke Aničke, ktorá ich vyšperkuje do detailov.

Knihu na leto by som určite odporúčala Kolotoč od Jeleny Bačić Alimpić. Je to príbeh srbskej baleríny, ktorá pôsobila v ruskom divadle, pri ktorom som si aj poplakala. Veľmi silný príbeh..

Ak by som mala niečo o sebe povedať, bolo by to, že sa od štyroch rokov venujem folklóru, spievam a tancujem vo Folklórnom súbore Stavbár pri Žilinskej univerzite v Žiline. Mojou záľubou sú aj zvieratká, mám ešte nesplnený sen chovať mačku. Mojou súčasťou sú samozrejme moji dvaja drobci, deťúrence Sonička a Tomáško aj s manželom, ktorí mi vypĺňajú všetok voľný čas.

Anna Gažáková

Autor, Názov … na identifikovanie knihy tieto údaje v dnešnej dobe veru nestačia… Požiadavky vás používateľov sú náročné a preto náplňou mojej práce –KATALOGIZÁCIE–  je spracovanie kníh, noriem, elektronických dokumentov (CD, DVD, Audio CD, E-booky) tak, aby informácia o ich dostupnosti  prostredníctvom elektronického katalógu, ktorý umožňuje používateľovi vyhľadávať bola prehľadná a zrozumiteľná. Aby ste informáciu o titule získali čo najrýchlejšie a najjednoduchšie, musím každý jeden titul , ktorý bude figurovať v našich regáloch preskúmať  podrobne  z viacerých hľadísk a vybrať o ňom čo najviac informácii.

Na letné čítanie som vybrala dielo Kniha o hygge od Loisa Thomdenovej Britsovej. Táto kniha je pre mňa denno-dennou inšpiráciou. Pripomína mi, že mám vyvíjať väčšie úsilie v zdokonaľovaní sa v hygge, že sa mám viac snažiť a usilovať o to,  aby som žila v striedmosti, dosahovala rovnováhu, potešila, nezištne poskytovala teplo, lásku, radosť, porozumenie, vzájomnú starostlivosť a oporu tomu a tam kde je to treba.

Medzi moje záľuby patrí najmä relax v prírode a móda.

PhDr. Mária Kekelyová

Pracujem ako vedúca oddelenia budovania fondov. Naše oddelenie zabezpečuje centrálne získavanie, evidenciu a odborné spracovanie knižničných dokumentov do fondu univerzitnej knižnice a čiastkových knižníc na pracoviskách univerzity. Cieľom je spracovať dokumenty, aby boli jednoznačne identifikovateľné a ľahko prístupné používateľom aj pracovníkom knižnice. Poskytli im maximum údajov o dokumentoch a možnosť vyhľadávať podľa rôznych kritérií. Fond je živý organizmus, musíme dbať na jeho aktuálnosť a relevantnosť k meniacim sa potrebám univerzity.  Potrebujete štatistické údaje, prehľady, zoznamy týkajúce sa knižnice? Máte problém v čiastkovej knižnici, neviete ako ho riešiť? U mňa ste na správnej adrese.

V lete vo väčšej miere čítam detektívky, v posledných rokoch veľakrát už ani nie klasické knihy, ale sprievodcom mi je čítačka s knihami  od obľúbených autorov tohto žánru: Rex Stout, Agatha Christie, Georges Simenon … a zo súčasníkov  aj Jo Nesbø. Netopierí muž je jeho prvá detektívka (1997) a získal za ňu ocenenie najlepší škandinávsky kriminálny román roka. Dej sa odohráva v Austrálii, hlavný hrdina – svojrázny detektív Harry Hole – prišiel pomôcť vyšetriť vraždu nórskeho dievčaťa. Netopier – symbol smrti aborigénov – rozprestiera krídla a obetí pribúda…Nesbø je výborný rozprávač, prostredie nie je celkom bežné, je to vážne i humorné, nechýba sarkazmus, napätie, dynamika, psychológia a prekvapivé zvraty.

K záľubám, okrem kníh, patria ručné práce (háčkovanie, korálkovanie), záhrada, rada chodím do prírody, najmä na huby.

Božena Mikulíková

Pracujem na oddelení knižničných služieb v požičovni v COPY CENTRE, kde mám na starosti reprografiu, scan, viazanie jednoduchej väzby, laminovanie, vyhotovenie dokumentu cez  e-copy a mnohé ďalšie úkony. Takže, ak potrebujete využiť kopírovacie služby, som tu pre vás, vždy pripravená. Okrem toho pomáham aj v sklade a tiež mám na starosti každodenne plno využívaný bibliobox.

Z mojich kníh je najobľúbenejší práve tento 4 knihový zväzok, Celestínske proroctvo, ktorý je aj sfilmovaný. 

Napínavý príbeh o hľadaní poznania a starých tajomstiev, ktoré majú veľký význam pre súčasný svet, a súčasne živo podané vysvetlenie vyšších zákonov, utvárajúcich našu realitu.

Vhľady čitateľa nabádajú na zbavenie sa pút materiálneho sveta a k objavovaniu vnútorného priestoru, ktorý má nedozerný potenciál a úžasnú pozitívnu energiu. Hrdinovia knihy  pátrajú po spise / vhľade / a pritom prechádzajú osobnou premenou,… hľadanie cesty k jednote, porozumeniu, tolerancii , láske a iného videnia.

Viera v energiu, citlivosť ku kráse, vnímanie ticha, fyzická alebo duševná námaha, poriadok vo vlastnej mysli – toto všetko nás vedie k prijímaniu energie a k jej hromadeniu.

Jarmila Ivanišová

Pracujem v oddelení knižničných služieb v Študovni 1. Zabezpečujem knihovnícke činnosti so zameraním na prezenčné výpožičné služby. Rada Vám poradím ohľadom odborných časopisov a  online noriem. V prípade oddychu a relaxu, odporučím jednu zo spoločenských hier, ktorú si môžete zahrať v našich oddychových zónach. Okrem toho archivujem dennú tlač a budujem fond periodík.  Zabezpečujem ich ochranu a uloženie, sledujem štatistiku návštevnosti a výpožičiek v Študovni 1, poskytujem rešeršné služby. Podieľam sa na zabezpečení administratívnych činnosti pracoviska. Spracovávam dochádzku zamestnancov UK. Spolupracujem pri akciách, ktoré organizuje knižnica  v študovniach,  ako sú odborné prednášky,  semináre, kvízy…

Jedz, modli sa a miluj od Elizabeth Gilbertovej ma zaujala svojim motívom obyčajnej ženy,ktorá tuší, že v živote sa skrýva oveľa viac ako by sa mohlo ostatným ľuďom zdať. Nenásilným spôsobom dovoľuje čitateľovi nahliadnuť do spirituálneho života ľudí na opačnom konci sveta.

Moje záľuby sú turistika, šport, čítanie a hudba.

Jarmila Dlugošová

Pracujem na Oddelení knižničných služieb, nájdete ma priamo v Študovni 2, kde sa  vo fonde nachádzajú knihy, skriptá, odborná literatúra, slovníky, cudzojazyčná literatúra, encyklopédie. Knihy , ktoré  už nie sú  k dispozícií na zapožičanie v Požičovni, si študenti môžu prezenčne vypožičať aj u mňa v Študovni 2. Rada  študentom  poradím a pomôžem pri vyhľadaní ktorejkoľvek knihy v katalógu OPAC. Taktiež  pri výbere kníh nachádzajúcich sa vo fonde v Študovni 2, ktoré  čitatelia potrebujú pri písaní záverečných a seminárnych prác. V Študovni 2 sa organizujú aj rôzne odborné semináre, prednášky, kvízy , ktoré sú určené pre študentov UNIZA, stredných škôl a pre odborných, či vedeckých pracovníkov UNIZA, na ktorých tiež participujem. K mojej činnosti patrí aj vypracovanie rešerší.

 

Medzi moje záľuby patrí čítanie Bedekrov a cestovanie. Z dovolenkových destinácií ma najviac zaujali a očarili KAPVERDSKÉ OSTROVY /KAPVERDY/, ležiace v severnom Atlantiku na západe Afriky.

Kapverdy tiež zvané CABO VERDE, tvorí súostrovie 10 ostrovov v tvare podkovy. Africkú chudobu domorodci vedia skryť za svoju skromnosť, srdečnosť a rozdávanie úsmevov, ktoré vidíte na každom kroku. Kľud ,ktorý z nich vyžaruje vystihuje aj heslo „NO STRESS“ typický a pravdivý pre Kapverďanov. Kapverdy sú nazývané šťastnými ostrovmi, očaria Vás svojou autentickosťou, africko-portugalským šarmom, príjemným slnkom. Svojim priezračným tyrkysovým morom, nádhernými a nekonečne dlhými pieskovými plážami sa Kapverdom hovorí KARIBIK.

Miriam Šeligová

Pracujem na Oddelení knižničných služieb v Požičovni. To znamená, že sa starám o priamy výpožičný proces s používateľom – objednávka, výpožička, vrátenie, či predĺženie výpožičiek a v prípade potreby aj reprografické služby, spracovávam rešerše. V súčasnosti zastupujem kolegynku na úseku medziknižničnej a medzinárodnej medziknižničnej výpožičnej služby. 

Čítam rôzne žánre, ale dnes Vám ponúkam titul od autorky Lorna Byrne – Posolstvo nádeje od anjelov (a aj všetky ostatné tituly od tejto autorky). Anjeli nám dávajú nádej, kto verí nájde silu zvládať a prekonať životné ťažkosti, či prekážky s ich pomocou ľahšie a vie ísť ďalej…

Moje záľuby sú knihy, ručné práce – každý rok sa snažím zdokonaliť v  nejakej novej technike, no mojou najväčšou láskou a záľubou je moja veľká rodina, pre ktorú sa dokážem obetovať a venujem jej všetok svoj voľný čas.

Janka Gettinová

V knižnici ma nájdete priamo v Požičovni, kde vám rada poskytnem informácie o knižnici a službách, ktoré pre vás ponúkame. Keďže pracujem na oddelení knižničných služieb, starám sa o výpožičný proces, čo v praxi znamená, že sa používateľom starám o objednávky, výpožičky a všetky úkony s tým spojené.

Moja obľúbená kniha je od autorky Rhondy Byrne s názvom The SECRET. V tejto knihe ma zaujalo ako Tajomstvo používať v každej oblasti života- nech sú to peniaze, vzťahy či šťastie. Kniha prináša príbehy o tom ako sa zbaviť chorôb, prekonať prekážky.

Medzi moje záľuby patrí pečenie, prechádzky s našim psom.

Mgr. Eva Kolláriková

Pracujem na Oddelení knižničných služieb. Práve naše oddelenie je pracoviskom prvého kontaktu s návštevníkom knižnice, kde získa prvotné informácie o knižnici, službách, ktoré mu ponúkame. Okrem štandardných výpožičiek, reprografických služieb, ponúkame 3D tlač, priestor na relax v oddychových zónach. Neustále sa snažíme napredovať, ponúknuť používateľovi, to čo by uvítal v našej knižnici.

Okrem práce vedúcej spomenutého oddelenia pracujem aj v Europe Direct Žilina, ktoré sídli práve v priestoroch požičovne našej knižnice. Pokiaľ potrebujete informácie o Európskej únii, nájdete ich práve v našej informačnej kancelárii.

Medzi moje záľuby patrí cestovanie po Slovensku, ktoré nám ponúka množstvo zaujímavých a obdivuhodných krás prírody, tiež historických pamiatok, regionálnych špecifík, či gastronomických špecialít.

 A v období od jari až do neskorej jesene je mojou najväčšou záľubou relaxovať v záhradke, kde robím pokusy pri pestovaní byliniek a zeleniny, skúšam kombinovať, aké druhy byliniek sadiť vedľa jahôd, paradajok, či cibule. No a práve pri tejto činnosti opakovane siahnem po knihe “Mrkva ľúbi paradajky” od Louise Riotteovej. Táto kniha je pre mňa inšpiráciou, rady autorky skúšam aplikovať medzi mojimi bylinkami vo vyvýšenom záhone, alebo zelenine vo fóliovníku. Pri zbere úrody zisťujem, či moje pestovateľské pokusy dopadli dobre, alebo to tentoraz nevyšlo a budem to skúšať v nasledujúcej sezóne.

PhDr. Alena Mičicová

Akú knihu by som odporúčala? No sú vlastne dve. Prvá je román Keď svrčky plačú od CH. Martina. Napriek názvu, ktorý sľubuje romantiku, až taká romantika to nie je. Autor musel detailne naštudovať, ako nám lekári opravujú srdcia. A hoci osobne knihy z lekárskeho prostredia nepreferujem, táto sa dá zvládnuť, pretože je v nej rozvinutý krásny ľudský príbeh. Príbeh o obyčajných ľuďoch niekde v južanskom štáte USA, ktorí si musia pomôcť sebe navzájom, príbeh o nenápadných veľkých hrdinoch žijúcich každodenný vôbec nie ľahký život. Bonus navyše je napríklad aj popis stavby klasických drevených lodí, čo je pre nás suchozemcov jedno veľké tajomstvo. Do toho zasadený dojemný príbeh, trošku sentimentu, proste letné čítanie, ako má byť.

Druhú knihu zhltnete za 2 hodiny. Sofoklova Antigona je užitočná v každej dobe. Písal ju pred viac ako 2000 rokmi, ale každá myšlienka v nej platí. Krásne pripomenutie ľudskej slobody, ľudských práva vrátane práva na vlastný názor. Odvaha konať podľa vlastného presvedčenia napriek nevôli autorít a vládcov, ktorí môžu byť krôčik od autokratov, nie je ľahká vec. Napriek tomu by sme nikdy nemali rezignovať a zostať vnútorne aj navonok slobodní. A preklad Ľuba Feldeka vrátane vysvetlenia, ako sa starogréčtina prekladá, je tiež malý zázrak. Útlu knihu máme aj u nás v knižnici.

Čo v knižnici robím:

Študovala som knihovedu, takže život s knihami je pre mňa prirodzený. Musím však upozorniť, že práca v terajších knižniciach je dosť odlišná od zavedených predstáv verejnosti. Knižnice sú naplnené technológiami a rozsah informácií a služieb poskytovaných v online priestore je už aspoň taký veľký, ako klasické požičiavanie kníh. Mojou úlohou v pozícii riaditeľky je, aby som tieto dva na prvý pohľad odlišné svety prepájala. Snažíme sa dosiahnuť, aby na dobrých základoch knihovedy, na dobre vybudovanom, spravovanom a chránenom fonde rástol moderný svet informácií založený na prepojeniach a využití najnovších IKT. Niekedy sa mi zdá, že fungujem ako známe indické božstvo s mnohými rukami a snažím sa obsiahnuť mnohé procesy, ktoré v knižnici bežia. Môj pohľad na knižnicu je a musí byť trošku z nadhľadu, aby sme dokázali adekvátne pokryť všetky čitateľské potreby.

V súkromí rada čítam, aké prekvapivé, však? Ale to čítanie je pre mňa rituál pri dobrej káve a už od skorej jari k tomu patrí aj terasa a slnko vždy, keď je to možné. Som rada v prírode , v lete sa len tak túlame Slovenskom, v zime ešte po troške lyžujem. Už mi síce zimný vietor nesviští vo vlasoch, ale bežky sú tiež fajn. A mám rada všetko spojené s vodou od plávania až po saunu, najlepšie pod hviezdnou oblohou.

Zuzana Zbyňovcová

Moja pracovná náplň pozostáva z časti administratívnej, konkrétne spracovanie faktúr a objednávok, registratúra, preberanie a triedenie pošty,  vkladanie požiadaviek na obstarávanie do eProcurementu, taktiež mám na starosti sklad kancelárskych potrieb.

Z odbornej knihovníckej práce sa venujem úprave a oprave diplomových prác a ich prenosu z DAWINCI do OPAC katalógu. V rámci výmeny evidujem prichádzajúce časopisy, monografie a zborníky a tiež posielam časopisy a zborníky výmenným partnerom. Ďalej zakladám nové normy, sledujem zmeny a opravy noriem, ktoré máme v našom katalógu a momentálne pripravujem na vyradenie normy, ktoré sú už neplatné. Študenti aj zamestnanci školy môžu navštíviť sklad publikačnej činnosti, kde im požičiam konkrétne požadované  články, publikované zamestnancami a doktorandmi našej školy.

Kniha, ktorá sa mi páči je Večne spievajú lesy od nórskeho autora Trygveho Gulbranssena. Je to prvá časť trilógie, ktorá mapuje osudy starovekého rodu Björndalovcov. Román je príbehom vášne a lásky – k  žene, prírode, životu. Hovorí o živote v tajomných lesoch, o ľuďoch, ktorí musia zápasiť s drsnou prírodou.

Medzi moje záľuby patrí záhradka a pestovanie kvetov.

Jana Líšková

Pracujem na bibliograficko-informačnom oddelení Univerzitnej knižnice. Mojou hlavnou pracovnou činnosťou je evidencia publikačnej činnosti (PČ) a umeleckej činnosti (UČ) pracovníkov  Žilinskej univerzity v Žiline. PČ a UČ evidujem do systému CREPČ2 (Centrálny register publikačnej činnosti) a CREUČ (Centrálny register umeleckej činnosti). Po zaevidovaní je PČ importovaná k nám do knižnice, kde záznamy ešte dopĺňam a prenášam do katalógu knižnice. S touto prácou súvisí aj poskytovanie informácií autorom o publikovaní, o zaraďovaní publikácií, o zmenách v metodických pokynoch, o vkladaní PČ do formulárov (či už v tlačenej forme alebo cez e-formuláre).  Podieľam sa aj na školeniach autorov a koordinátorov publikačnej činnosti. Taktiež na požiadanie generujem výstupy PČ a UČ spolu s ohlasmi z databázy PČ, a to: personálne, katedrové, fakultné, či celouniverzitné. Pripravujem podklady pre priznanie odmeny za publikovanie v karentovaných časopisoch, v časopisoch zaradených v databázach Web of Science Core Collection a Scopus a podklady za udelenie patentu a úžitkového vzoru pre Oddelenie pre vedu a výskum. Ďalej úzko spolupracujem s Oddelením pre hodnotenie PČ a UČ v CVTI v Bratislave, či už je to pri konzultáciách evidencie, pri príprave podkladov pre hodnotenie vedeckých monografií a kapitol vo vedeckých monografiách a výsledkoch posúdenia výstupov PČ a UČ. Zakladám a spravujem aj archív PČ a UČ, ktorý sa nachádza v našej knižnici a sú v nich prezenčne dostupné všetky zaevidované publikácie. Keďže veda ide neustále dopredu, mení sa aj jej hodnotenie a tým pre mňa vyplýva aj neustále sa vzdelávanie a školenie podľa potrieb MŠ VVaŠ SR a CVTI SR.

Knihu na leto, ktorú by som rada našim používateľom odporúčala, sa volá Kroky k slnku od Corbana Addisona. Zaujal ma úžasný príbeh o sile presvedčenia, o rodinných putách a zároveň pohľad na dve rozdielne kultúry. Je to jedna z tých kníh, ktoré vo Vás ešte dlho zanechajú zvláštny pocit a donútia Vás zamyslieť sa nad životnými hodnotami . Kniha Vám ukáže aj druhú stranu „moderného sveta”.

Medzi moje záľuby patrí čítanie, krížovky, turistika a záhradka.


Ďalšieho zamestnanca odhalíme už 17.08.2020