Zmeny v evidencii publikačnej činnosti, zmeny spôsobu kategorizácie a hodnotenia, nové požiadavky na vyhľadávanie a generovanie výstupov, väčšie možnosti prepojenia na iné informačné systémy. To všetko nás viedlo k zmene informačného systému pre evidenciu publikačnej činnosti. Vzhľadom ku komplexnosti celého systému sme sa rozhodli pre jeho odčlenenie od knižnično-informačného systému (v súčasnosti DaWinci (OPAC)).
Prioritou bolo, aby sme do tohto systému dostali všetku publikačnú činnosť a ohlasy zo všetkých systémov evidencie a zároveň, aby sa IS naďalej synchronizoval a aktualizoval o nové záznamy, ktoré naši zamestnanci vkladajú do CREPČ2. Metodika evidencie publikačnej činnosti sa v priebehu rokov menila, čo sa odzrkadlilo aj v samotných záznamoch. Import týchto záznamov do nového IS preto nemohol prebehnúť plne automaticky, a tak naši zamestnanci museli skontrolovať a upraviť veľké množstvo záznamov. Ku dnešnému dňu bolo upravených takmer 30tisíc záznamov naimportovaných z CREPČ1. Ide o záznamy s rokom vydania od 2007 do 2018. Staršie záznamy sa do REPČO preniesli z DaWinci (OPAC). Túto množinu záznamov budú naši zamestnanci kontrolovať a opravovať priebežne, počas ostrej prevádzky REPČO.
Zmenou si budú musieť prejsť aj formuláre evidencie publikačnej činnosti a ohlasov, na ktorých pracujeme spoločne s Centrom informačných a komunikačných technológií UNIZA. Ich spustenie je naplánované na 1. február 2025. Dovtedy prosíme autorov, aby aj naďalej posielali svoje žiadosti cez e-formuláre v OPACu tak, ako sú zvyknutí.
Novinkou oproti OPACu je aj možnosť generovať výstupy záznamov pre pracoviská, alebo možnosť kombinovať aj viac ako tri vyhľadávacie polia. Z REPČO si aj vďaka nášmu návodu autori jednoducho spravia výstup publikačnej činnosti. Overený výstup s pečiatkou Vám, tak ako doteraz, poskytne knižnica na požiadanie.
Veríme, že táto zmena prinesie publikujúcim autorom UNIZA lepší používateľský zážitok. Veľmi dôležitá je pre nás aj spätná väzba, a preto autorom sprístupňujeme návody na REPČO, možnosť nahlásenia chýb, návrh na zmenu funkcionality a možnosť prihlásiť sa na online konzultáciu. V prípade záujmu Vám samozrejme naši zamestnanci ochotne poradia aj priamo v knižnici.
Celý stav procesov súvisiacich s implementáciou REPČO si môžete pozrieť nižšie.
Za pracovný tím Univerzitnej knižnice UNIZA
Mgr. Maroš Konečný
riaditeľ