V rámci Týždňa slovenských knižníc, ktorý sa uskutoční od 28.02.2022 do 06.03.2022, sme si pre našich návštevníkov pripravili bohatý program
V pondelok, 28. februára sa začína 23. ročník celoslovenského podujatia „Týždeň slovenských knižníc“ (TSK). Základným cieľom podujatia je pozitívne zviditeľniť knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. Témou TSK 2022 by mali byť EKO knižnice a snahou ukázať na potreby ochrany životného prostredia.
Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity v Žiline si pripravila aj tento rok zaujímavý program. Návštevníci si môžu vybrať z bohatej ponuky podujatí. Tak ako po minulé roky platí, že registrácia čitateľských preukazov je počas TSK ZDARMA!
PROGRAM PODUJATÍ
PONDELOK 28.02.2022
Identifikácia kľúčových výskumníkov pomocou Web of Science dát
10:00 – Odborná prednáška
Pripojte sa na webinár a zistite, ako používať prístup založený na dátach na identifikáciu kľúčových výskumníkov a lídrov. Budeme sa venovať k témam:
• Kto sú kľúčoví vedci v mojej špecializácii a produkujú najvplyvnejšie práce?
• Kde sú centrá excelentnosti v konkrétnom regióne?
• Kto financuje kľúčových vedcov vo vašom odbore?
• S akými kľúčovými vedcami spolupracujú moji konkurenti?
• S ktorými kľúčovými vedcami by sme mohli spolupracovať?
UTOROK 01.03.2022
Zbierka kníh
Príďte si vybrať z množstva darovaných kníh. Akcia sa koná v našej budove, vo vestibule pri hlavnom vchode. Okrem zaujímavých kníh sme pre Vás pripravili aj malý darček.
Tešíme sa na Vás!
UTOROK 01.03.2022
Nové rozhranie Journal Citation Reports
10:00 – Odborná prednáška
Nové rozhranie Journal Citation Reports ponúka radu vylepšení a doplnkov. Pripojte sa na náš webinár a zistite viac o tom, ako môžeme efektívne používať nový JCR a kde nájdeme Article Influence Score a kvartily v novom rozhraní.
STREDA 02.03.2022
greenUNIZA – VÝSKUM VEGETAČNÝCH KONŠTRUKCIÍ
11:00 – Odborná prednáška, Stavebná fakulta
Prednášajúci: Ing. Peter Juráš, PhD.
Urbanizované prostredie s množstvom spevnených plôch a hustou zástavbou spôsobuje zvýšenie teploty najmä v nočných hodinách, keď dochádza k spätnému sálaniu tepla z akumulovaného týmito plochami. Z tohto dôvodu je snaha obmedziť tieto plochy, resp. im nájsť ďalšie využitie. Zakomponovanie prírodnej zelene v čo najväčšej miere je možné aj na samotných budovách, aby sa eliminovali nepriaznivé účinky ich absencie. Vhodnou formou aplikácie prírodnej zelene v stavbách je použitie vegetačných striech a vegetačných fasád.
Použitie vegetačných fasád ma viacero výhod pre mikroklímu v ich okolí: produkujú kyslík, znižuje CO2, znižuje prašnosť, znižuje koncentráciu škodlivín vo vzduchu, vytvára prírodnú biodiverzitu, znižuje hlučnosť z okolia, chráni fasádu pred priamym pôsobením vonkajších vplyvov a v lete má chladiaci účinok spôsobený adiabatickým chladením, vďaka evaporácii. Keďže povrch táto fasáda pozostáva z rôznych rastlín, dochádza na nej takisto k evapotranspirácii. Tá je celkovým výparom z rastlín a pôdy, teda transpirácia rastlín spolu s výparom z pôdy a výparom vody zadržanej vegetačnými povrchmi.
Z hľadiska stavebných konštrukcií sú užitočné tým, že sa znižuje maximálna teplota povrchov fasády, čím sa znižuje prehrievanie interiéru budov a následne aj náklady na chladenie, vylučuje sa vplyv UV žiarenia na povrch atď. V neposlednom rade ide o vizuálne aspekty a zvýšenie hodnoty stavby.
ŠTVRTOK 03.03.2022
Vedecký výskum vo vysokohorskom prostredí a ochrana prírody v praxi
08:00 – Odborná prednáška, VÚVB UNIZA
Prednášajúci: Mgr. Martin Kompiš, PhD.
Výskumný ústav vysokohorskej biológie (VÚVB) je vedecká inštitúcia Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA), ktorá sa dlhodobo venuje výskumu a monitoringu znečisťujúcich látok v životnom prostredí, hlavne znečistením prírody vo vysokohorských ekosystémoch. VÚVB má akreditované dva študijné programy: bakalársky stupeň – Stráž prírody a magisterský stupeň – Alpínska a vysokohorská ekológia. Obidva študijné programy prepájajú koncept ochrany prírody a vedeckého výskumu. Študenti participujú na výskumných témach v rámci svojho terénu, spracovania vzoriek, interpretácii dát a pri príprave a písaní záverečnej práce. VÚVB realizuje projekty zamerané na ochranu prírody, environmentálnu výchovu, má bohatú spoluprácu so Štátnou ochranou prírody i ďalšími inštitúciami. Na VÚVB prebieha výskum a monitoring bioty a abioty a prináša tak vedecké poznanie o stave prírody v horskom prostredí. Medzi hlavné témy výskumu patria vplyv meteorologických zmien na procesy v alpínskom vegetačnom stupni, vplyv prejavov klimatickej zmeny na vlastnosti vôd horskej rieky, výskum ťažkých kovov v reťazci atmosféra, voda, pôda, rastliny a živočíchy. Takto verifikované a získané poznanie vo forme vedeckých článkov môže slúžiť ako regulárne odporúčania pre štátny sektor ochrany prírody, zainteresované strany, obce, podnikateľské subjekty a štátne orgány, ktoré sa zaoberajú otázkami životného prostredia.
ŠTVRTOK 03.03.2022
Stál som na pleciach obrov – komplexné zmapovanie vedeckej literatúry
10:00 – Odborná prednáška
„Ak som videl ďalej, bolo to preto, že som stál na pleciach obrov.“ (Isaac Newton) – Platforma Web of Science je nekonečným zdrojom nových nápadov a skrytých spojení. Pripojte sa na webinár, kde ukážeme, ako platforma Web of Science rozšíri obzory o knihy, výskumné dáta, patenty a ďalšie kvalitné časopisy a zborníky, ktoré doplnia obsah a rozšíria možnosti komplexného zmapovania
vedeckej literatúry aj vďaka špeciálnym indexovaním.
ŠTVRTOK 03.03.2022
Využite naplno e-zdroje, ku ktorým máte prístup
15:00 – Odborná prednáška
Spolu s Albertina icome Bratislava Vás pozývame na online seminár. Ukážeme vám, ako nájsť, citovať a zdieľať odborné informácie na jednom mieste a využiť dostupné e-zdroje pri štúdiu, vedeckej práci a vo vzdelávaní (aj z domu):
- časopisy a knihy
- kvalifikačné práce, zborníky z konferencií, noviny
- interaktívne grafy, tabuľky a rovnice
- vyhľadávanie materiálov podľa ich fyzikálno-chemických vlastností
- a ďalšie odborné informácie z celého sveta
Bude priestor aj na vaše otázky. Webinár je určený študentom, doktorandom, pedagógom a vedcom, ktorí chcú stráviť čo najmenej času hľadaním informácií. Príklady budú z vedných odborov Žilinskej univerzity v Žiline.
Webinár je v slovenčine online priamo vo vašom internetovom prehliadači a na prenos zvuku stačí, aby ste mali k počítaču pripojené reproduktory alebo slúchadlá.
PIATOK 04.03.2022
Literárny kvíz EDIC
PIATOK 04.03.2022
Potenciál OZE nahradiť fosílne palivá na území SR
10:00 – Odborná prednáška, FEIT – INŠTITÚT AURELA STODOLU UNIZA
Prednášajúci: Ing. Pavel Šimon, CSc.
Slovensko je už teraz relatívne nízko uhlíkový producent elektrickej energie. Má však potenciál nahradiť fosílne palivá nie len v elektroenergetike, ale aj v ostatných oblastiach?
Ako zmení spotrebu primárnych palív masívny nárast elektrickej a vodíkovej mobility?
Od 28.02.2022 do 04.03.2022
Registrácia čitateľských preukazov zdarma
Počas celého týždňa je pre používateľov REGISTRÁCIA ČK ZDARMA