Po stopách Cyrila a Metoda

Žilinský literárny festival je malou jesennou slávnosťou Žilinčanov. V tomto roku sa do neho po prvý raz zapojila Univerzitná knižnica ŽU v Žiline prednáškou p. Pavla Demeša „Po stopách Cyrila a Metoda“. Pavol Demeš je expertom na zahraničnú politiku, ktorej sa venuje celý svoj profesionálny život. V minulosti pôsobil ako prvý slovenský minister medzinárodných vzťahov, riaditeľ a predseda Správnej rady Slovenskej akademickej a informačnej agentúry, riaditeľ medzinárodnej organizácie Germain Marshall Fund pre strednú a východnú Európu, hovorca Grémia tretieho sektora, občiansky aktivista a líder. Svoje bohaté skúsenosti zúročil v expertských pozíciách, publikačnej a prezentačnej činnosti.

Prezentácia „Po stopách Cyrila a Metoda“ je jedinečná možnosť pozrieť sa na život a aktivity učencov, ktorých sme si tak trochu na Slovensku privlastnili, inými očami. Pavol Demeš prešiel doslova v ich historických stopách po Arábii, Chazarskej ríši, ich rodisku v Solúni, pôsobisko v Ríme a hlavne na území bývalej Veľkej Moravy. Mapoval doteraz existujúce pripomienky ich pôsobenia a zistil a fotograficky zachytil veľmi zaujímavé a často prekvapivé fakty. Vedeli ste napríklad, že stopy ich pôsobenia sú veľmi silno zhmotnené v susednom Maďarsku? Pri obci Zalavár (mnohí z nás chodia cez túto obec na dovolenku do Chorvátska) je veľké archeologické nálezisko, kde sa vykonáva veľmi kvalitný archeologický výskum vedený erudovanými maďarskými odborníkmi. Zalavár, po našom Blatnohrad, bolo kniežatstvo vedené Koceľom, synom nitrianskeho kniežaťa Pribinu. Koceľ podporoval kresťanstvo a hostil istú dobu na svojom dvore Cyrila a Metoda. Zvyšky veľkomoravských sídiel sú odokryté na terajšej Morave, v Maďarsku, možno z časti na Devíne. Na Slovensku sa odkrýva = kope málo, ale za to máme najkrajšiu zachovanú stavbu z obdobia Veľkomoravskej ríše- kostolík v Kopčanoch.

Mnoho ďalších veľmi zaujímavých faktov, doplnených autentickými fotografiami, prezentoval autor Pavol Demeš v stredu 7.10.2015 v Univerzitnej knižnici pred zaplnenou študovňou. Debata o vierozvestcoch bola pre mnohých účastníkov silnou inšpiráciou a pokračuje ďalej j po skončení prezentácie.

Po stopách Cyrila a Metoda

Pondelok: 9.00 - 18.00